Są nowe prognozy Takiej inflacji i wzrostu gospodarczego spodziewa się NBP

prognozowana inflacja 2024

W roku 2024 mamy do czynienia ze znacznym, szeroko rozdystrybuowanym wzrostem płac, co z jednej strony jest paliwem dla wzrostu konsumpcji prywatnej i całego PKB, ale równocześnie ma przełożenie inflacyjne. Podwyżka płacy minimalnej (o 20%), zgodnie z szacunkami MPiPS dotyczy ok. ¼ zatrudnionych. Jeśli wziąć Pliki FX – chcę wierzyć w sygnały Forex pod uwagę podwyżki płac w sektorze publicznym (średnio o 20%, nauczyciele otrzymają podwyżkę o 30%), to łącznie około 1/3 zatrudnionych otrzyma podwyżkę co najmniej 20%. Waloryzacja rent i emerytur przyniesie ich wzrost o kilkanaście procent, zaś średni nominalny wzrost płac w całej gospodarce przekroczy 10% r/r.

  1. Środki te mają zostać wypłacone najpóźniej do końca 2026, zaś biorąc pod uwagę znaczne opóźnienia w rozpoczęciu korzystania z tych programów przez Polskę, istnieje ryzyko, że nie uda się ich wykorzystać w całości.
  2. Bez przedłużenia działań osłonowych dynamika PKB byłaby nieco niższa i wyniosłaby w 2024 r.
  3. W 2024 r., po czym spadłaby do 3,5 proc.
  4. Pierwsza połowa 2025 przyniesie dalszy wzrost inflacji do ok 6%, zaś druga połowa 2025 powinna stać pod znakiem jej spadku w okolice 5%.

Prezes Adam Glapiński komentuje perspektywy inflacji. Zdradza, co z wyczekiwanymi obniżkami stóp

Pierwsza połowa 2025 przyniesie dalszy wzrost inflacji do ok 6%, zaś druga połowa 2025 powinna stać pod znakiem jej spadku w okolice 5%. Pierwszy kwartał 2024 przyniósł spadek wskaźnika inflacji do 2% w marcu, ale kolejne miesiące przyniosą wzrosty, zaś rok najprawdopodobniej zakończymy z inflacją w okolicy 5%. Resort finansów prognozuje wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2024 r. Na poziomie 11,9 proc., a w 2025 r. «W 2026 r. średnioroczna inflacja wyniesie 3,3 proc., a w 2027 r. 2,5 proc.» – napisano. W horyzoncie prognozy resort finansów przewiduje utrzymanie stopniowego spadku inflacji w kierunku celu inflacyjnego NBP.

Maleje niepewność w sprawie inflacji. Tak zmienia się droga do obniżek stóp w Polsce

W 2024 r., 3,4 proc w roku 2025 i 2,9 proc. Gdyby jednak przedłużenia działań osłonowych Że wszystkie udane systemy handlowe nie było, inflacja średnio wyniosłaby 5,7 proc. W 2024 r., po czym spadłaby do 3,5 proc. Pomimo działań rządu nakierowanych na ograniczenie wzrostu cen energii i gazu, dynamika cen energii w br. Utrzyma się na podwyższonym poziomie. Z kolei inwestycje prywatne pozostaną pod wpływem wyższych stóp procentowych i zwiększonej niepewności.

Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

Konsumpcja publiczna również w znacznym stopniu przyczyni się do wzrostu gospodarczego dzięki nowym dodatkowym środkom wsparcia fiskalnego” – podała KE w swojej analizie. «Oczekuje się, że, podobnie jak w roku ubiegłym, przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej w 2024 r. wzrośnie o 0,5 proc. oraz o 0,7 proc. w 2025 r. W br. oczekiwany jest spadek stopy bezrobocia rejestrowanego do 5,0 proc. na koniec roku, a w 2025 r. do 4,9 proc.» – dodano. Autorzy raportu wskazują, że do rewizji ścieżki PKB w górę przyczynia się również szybsze od założeń projekcji listopadowej wygasanie presji kosztowej będącej skutkiem szoków podażowych z ostatnich lat. Średnia inflacja w pierwszym kwartale 2024 wyniosła 2,8%, w drugim 2,5%, w trzecim oczekiwany jest wzrost do 4,4%, a w czwartym do 5%.

Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. W listopadowej projekcji ekonomiści NBP prognozowali wyższą inflację niż teraz (zakładając brak przedłużenia tarcz). Wtedy szacowano, że indeks CPI w 2024 r.

Wysoki napływ inwestycji bezpośrednich oraz oczekiwany wzrost inwestycji publicznych powinien jednak sprzyjać utrzymaniu wzrostu tej kategorii w horyzoncie prognozy. W opinii MF polityka fiskalna w 2023 r. Nie jest klasyczną stymulacją fiskalną a stanowi reakcję na konsekwencje wojny w Ukrainie, wynika z inwestycji w obronność oraz działań osłonowych związanych ze wzrostem cen energii. „Prognozuje się, że inflacja HICP (zharmonizowany wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) w 2024 r. Wyniesie 5,2 proc., a w 2025 r.

Ciasteczka funkcjonalne są niezbędne do prawidłowego działania strony oraz wypełniania obowiązku informacyjnego. Wybierając opcje „Zgadzam się”, zezwalasz operatorowi strony na używanie plików cookie, pikseli, znaczników i podobnych technologii w celach analitycznych i marketingowych. Według KE polska gospodarka wzrosła w 2023 roku o Poznaj Jacka The Day Trader 0,2 proc., o nieco mniej niż szacowała w swojej jesiennej prognozie.

Inflacja w Polsce zaskoczyła negatywnie. GUS podał najnowsze dane

prognozowana inflacja 2024

Wysokie nominalne dynamiki płac i świadczeń podyktowane są wysoką inflacją za poprzedni rok, podczas gdy średnia inflacja CPI w 2024 wzrośnie około 4%, co oznaczać będzie znaczną dynamikę realnych wzrostów płac i świadczeń w 2024, wspierając realny wzrost konsumpcji prywatnej – szczególnie iż największe wzrosty płac dotyczyć będą osób o najniższych uposażeniach, a zarazem najwyższej skłonności do konsumpcji. Wskazano, że po przejściowym silnym wzroście cen żywności i energii, niższa presja popytowa będzie wzmacniać proces dezinflacji w polskiej gospodarce, prowadząc do obniżenia ścieżki inflacji bazowej i cen żywności w 2026 r. Poniżej ścieżki ze scenariusza centralnego projekcji (tzn. gdyby tarcze były przedłużane).

Deja un comentario

WhatsApp chat